O firme

Všetko sa začína jednoduchým nápadom.

Založenie URSAPHARM

Všetko začalo celkom prakticky a jednoducho. V 70. rokoch 20. storočia boli očné problémy obyvateľov nemeckého Sárska väčšinou liečené produktmi z neďalekých lekární v susednom Francúzsku. Túto medzeru na trhu si uvedomili štyria lekárnici zo Sárska – Albrecht Holzer, Dieter Trox, Werner Buxmann a Werner Bernhard, a založili URSAPHARM Arzneimittel GmbH. Okrem výroby liečiv sa zamerali aj na distribúciu svojich produktov do ďalších lekárni v Sársku. Výsledok hovorí sám za seba:

URSAPHARM počas desiatich rokov začal vyrábať širokú škálu liečiv pre oftalmológiu.

Prvý veľký patent

V roku 1993 vyvinula firma URSAPHARM unikátnu nádobku – COMOD®-systém (COntinous MOnoDose-System), ktorá umožňuje uchovávať väčšie množstvo tekutej formy liekov po otvorení sterilné, bez toho, aby do nich boli pridané konzervačné látky. COMOD® systém je revolúciou vo farmaceutickom priemysle – do tej doby bolo považované za nemožné vyrobiť kvapalné prípravky, ako sú očné kvapky, sterilné a trvanlivé po dlhšiu dobu bez pridania konzervačných látok. Patentovaný systém COMOD® (COntinous MOnoDose-System) však spoľahlivo zabraňuje, aby sa obsah vo vnútri aplikačného systému dostal do kontaktu s okolitým vzduchom a tak je zaručená sterilná aplikácia aj po otvorení fľaštičky. Všeobecne sa systém COMOD® používa pre kvapky aj pre spreje.

Zmluvná výroba

Po tomto rozvoji rastie výroba a distribúcia vlastných produktov. Okrem oftalmologických liekov pokračuje URSAPHARM vo výrobe liečiv na všeobecné použitie, podieľa sa na enzymatickej terapii a vyvíja liečivá na liečbu alergií a žilových porúch. Ďalším pilierom podnikania je zmluvná výroba. V najmodernejších výrobných zariadeniach, ktoré spĺňajú prísne národné aj medzinárodné požiadavky, vyrábajú špecialisti farmaceutické výrobky pre spoločnosti tretích strán s použitím prísne validovaných výrobných a testovacích postupov.

Očné kvapky HYLO GEL®

V roku 2008 dosiahol URSAPHARM ďalší dôležitý míľnik v histórii spoločnosti. Prvýkrát je oficiálne potvrdená potreba liečby vysokokvalitným roztokom kyseliny hyalurónovej. Nemecký federálny výbor (GBA) zistil, že na nemeckom trhu neexistuje žiadna alternatíva k očným kvapkám HYLO GEL® vyrábaným spoločnosťou URSAPHARM. HYLO GEL® je teda prvým zdravotníckym prostriedkom na hydratáciu suchého oka v nemeckej histórii, ktorý bol klasifikovaný ako prípravok na predpis. Výsledok: Od tej doby prvýkrát v niektorých lekárskych prípadoch (napr. poruchy slzných žliaz, rôzne autoimunitné ochorenia, neschopnosť úplne zatvoriť očné viečka (lagofthalmia) a ochrnutie tvárového nervu) musia zdravotné poisťovne znášať náklady na liečbu očnými kvapkami HYLO GEL®.